Site Loading

Powieje silny wiatr, może zagrzmieć. IMGW ostrzega – TVN Meteo

https://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/prognoza,45/powieje-silny-wiatr-moze-zagrzmiec-imgw-ostrzega,323329,1,0.html

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia przed silnym wiatrem w województwie pomorskim w powiatach: słupskim, Słupsk, lęborskim, wejherowskim, puckim.

Przewiduje się tam wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 do 45 kilometrów na godzinę, w porywach do 80 km/h z południowego zachodu.

Alarmy ważne będą do godziny 8 w środę.

Prognoza zagrożeń na środę

W ciągu najbliższych dni pogoda może znowu być gwałtowna. W środę mogą pojawić się ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem w województwach: pomorskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, łódzkim lubuskim.

Prognozuje się tam wystąpienie wyładowań atmosferycznych z opadami deszczu o sumie od 15 do 30 litrów na metr kwadratowy, lokalnie około 40 l/mkw., oraz porywami wiatru do 70-90 kilometrów na godzinę. Według IMGW lokalnie może pojawić się grad.

>>> CZYTAJ O POGODZIE NA 5 DNI

Prognoza zagrożeń na czwartek

W czwartek gwałtowne zjawiska mogą pojawić się niemal w całym kraju. Synoptycy IMGW prognozują wydać alarmy przed:

– burzami z gradem w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim, podkarpackim, małopolskim, świętokrzyskim, śląskimopolskim, gdzie
może spaść od 10 do 30 l/mkw., a wiatr w porywach może rozpędzić się do 70-75 km/h. Lokalnie może spaść grad;

– burzami w województwach: kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, dolnośląskim, gdzie może spaść do 10-20 l/mkw., a wiatr w porywach osiągnie prędkość do 65-70 km/h.

Prognoza zagrożeń na piątek

W piątek wydanie alarmów jest zapowiadane jedynie w województwie podkarpackim. Prognozuje się tam wystąpienie burz z opadami deszczu od 25 do 35 l/mkw., lokalnie około 40 l/mkw., oraz porywami wiatru do 75 km/h. Lokalnie może sypnąć gradem.

Czym jest ostrzeżenie pierwszego stopnia?

Jak mówi definicja IMGW, ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Czym jest prognoza zagrożeń?

Zgodnie z definicją IMGW prognoza zagrożeń to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.

Close
Main Navigation
Secondary Navigation